عنوان اول اسلاید
عنوان دوم اسلاید
عنوان سوم اسلاید
سبد خرید

NAS و مزایای آن

Facebook
Twitter
LinkedIn
سبد آی تی | NAS و مزایای آن

دیتا یکی از مهم‌ترین دارایی‌های شرکت‌ها است. بدون دسترسی مناسب به داده‌های شرکتی، کمپانی‌ها قابلیت خدمات‌رسانی در حد انتظار مشتریانشان را نخواهند داشت. خدمات‌رسانی ضعیف، تضعیف فروش و حتی انحلال کسب‌ و کار می‌تواند نتیجه‌ی دسترسی نداشتن به اطلاعات شرکتی باشد. از سویی در اکثر کسب و کارها، تمرکز بر سیستم ذخیره‌سازی این اطلاعات نیست، بلکه بر نرم‌افزارهایی است که از استوریج استفاده می‌کنند.
علاوه بر آن، کسب‌وکارهای کوچک خود را با نیازهای دیگری مواجه می‌بینند:

  • عملیات‌های ساده‌سازی شده (بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک پرسنل بخش IT ندارند)
  • دسترسی‌پذیری و میزان اطمینان به نرم‌افزارها و سیستم برای انجام عملیات‌های روزانه
  • سادگی و راحتی در حفظ امنیت، پشتیبان‌گیری و بازیابی اطلاعات برای محافظت از داده‌های نرم‌افزارها
  • امکان پشتیبانی از نیازهای کسب و کار به وسیله‌ی گستره وسیعی از نرم‌افزارها

NAS چیست؟

NAS به استوریج‌هایی گفته می‌شود که به یک شبکه وصل و ارائه‌دهنده خدمات دسترسی به فایل‌های روی سیستم کامپیوتری هستند. دستگاه NAS یک جعبه استوریج هوشمند است که تعداد bay متفاوتی برای مصارف خانگی و یا کسب‌وکاری دارد که مستقیما به روتر وصل می‌شود.  به طور کلی این دستگاه‌ها از یک موتور که خدمات فایل ارائه می‌کند و یک یا دو دستگاه که روی آن داده‌ها ذخیره می‌شوند، تشکیل می‌شوند. NAS از پروتکل‌های دسترسی به فایلی مثل NFS یا CIFS استفاده می‌کنند.

NAS راهکار ذخیره‌سازی‌ای است که به کاربران متعدد و کلاینت‌های گوناگون امکان دریافت داده از ظرفیت دیسک مرکزی را می‌دهد. کاربران یک شبکه LAN به استوریج به اشتراک گذاشته شده با ارتباط استاندارد اترنت متصل می‌شوند. دستگاه‌های NAS معمولا فاقد کیبورد یا صفحه نمایش هستند و بر اساس ابزار مبتنی بر جستجوگر مدیریت می‌شوند. هر NAS روی LAN به عنوان یک گره شبکه مستقل مستقر است و با آدرس IP مخصوص خود شناخته می‌شود.

NAS و SAN دو رویکرد مهم استوریج‌های شبکه‌سازی شده هستند. NAS داده‌های بی‌ساختار مثل فایل‌های صوتی، ویدئوها، وبسایت‌ها، فایل‌های متنی و آفیس ماکروسافت را مدیریت می‌کند. از SAN برای ذخیره‌سازی بلوک داده استفاده می‌شود که به عنوان داده ساختاربندی شده شناخته می‌شود.

طراحان نرم‌افزارهایی که برای کسب و کارهای کوچک مناسب هستند، تمایل به استفاده از سیستم‌های فایل-محور برای دستیابی به اهدافشان دارند. مخصوصا اهدافی که در راستای انعطاف‌پذیری، ساده‌سازی و راحتی در مدیریت هستند. سیستم‌های NAS در کسب و کارهای کوچک در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود چرا که راهکاری مؤثر، مقیاس‌پذیر و مقرون به صرفه است. از این راهکار برای پشتیبانی از سیستم‌های ایمیل، دیتابیس‌های حساب‌های کاربری، سیستم‌های پرداخت حقوق، ضبط و ویرایش ویدئو، جمع‌آوری و ثبت داده، آنالیزهای کسب و کاری و … استفاده می‌شود. بسیاری از نرم‌افزارهای کسب و کارها با سیستم NAS .پشتیبانی می‌شوند

با توجه به انعطاف‌پذیری و کاربرد بالای سیستم‌های NAS، بسیاری از ارائه‌دهندگان خدمات ابری، سرویس‌های NAS ارائه می‌کنند. این خدمات ترکیبی از سیستم‌های ذخیره‌سازی NAS و خدمات ابر هستند. این رویکرد، بهینه‌سازی هزینه‌ها و مدیریت عملکرد در کنار تجهیز کسب و کار، کنترل کامل روی موقعیت و امنیت رادر پی دارد.

مزایای NAS

سادگی در عملیات – با استفاده از ذخیره‌سازی NAS به یک متخصص IT تمام‌وقت نیاز ندارید.
هزینه کمتر – کاهش چشم‌گیر فضای ذخیره‌سازی مصرف نشده نسبت به تکنولوژی‌های ذخیره‌سازی‌ای مثل SAN
سادگی در پشتیبانی و بازیابی اطلاعات
متمرکز سازی ذخیره‌سازی داده به روشی امن و مطمئن برای کاربران و کلاینت‌های مجاز شبکه
پشتیبانی از گستره‌ی متنوعی از نرم‌افزارها
امکان دسترسی آسان به داده در شبکه شامل نرم‌افزارهای ابری و اطلاعات

با NAS، داده‌ها همیشه در دسترس هستند و همین روی همکاری تیم‌های شرکتی، پاسخگویی مناسب به نیازهای مشتریان و افزایش قدرت مدیریت و امنیت اطلاعات مؤثر است چرا که اطلاعات در یک مکان نگهداری می‌شوند. علاوه بر آن NAS همانند یک فضای ابری خصوصی است و اطلاعات با ارتباطات شبکه از دور هم قابل دسترس هستند. این به معنی آن است که کارمندان و نرم‌افزارها در هر رمان و هر مکان می‌توانند به کار خود ادامه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

تماس با ما