عنوان اول اسلاید
عنوان دوم اسلاید
عنوان سوم اسلاید
سبد خرید

Azure چیست و چگونه کار می‌کند؟

Facebook
Twitter
LinkedIn
microsoft azure

امروزه، اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های رایانش ابری در همه صنایع به سرعت در حال رشد هستند و به عنوان زیرساخت فناوری اطلاعاتی فعالیت می کنند که مشاغل دیجیتالی جدید را پیش می‌برد.

این اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌ها انقلابی در نحوه عملکرد مشاغل ایجاد کرده‌اند و روند کارها را آسان‌تر کرده‌اند. در حقیقت، بیش از 77 درصد مشاغل امروزی حداقل بخشی از زیرساخت‌های محاسباتی خود را در فضای ابری انجام می‌دهند.

در حالی که بسیاری از پلتفرم‌های رایانش ابری در دسترس هستند، دو پلتفرم‌ بر صنعت رایانش ابری تسلط دارند. Amazon Web Services (AWS) و Microsoft Azure دو غول دنیای رایانش ابری هستند.

در حالی که AWS بزرگترین پلتفرم رایانش ابری است، Microsoft Azure سریعترین رشد را داشته و دومین پلتفرم بزرگ است. این مقاله به مایکروسافت آزور و آنچه  خدمات و کاربردهای آن است متمرکز است. اما قبل از اینکه به Microsoft Azure بپردازیم ، خلاصه آنچه در این مقاله به آن می‌پردازیم:

 • رایانش ابری چیست؟
 • چرا محاسبات ابری مهم است؟
 • Azure چیست؟
 •  خدمات مختلف Azure چیست؟
 •  کاربردهای مختلف Azure چیست؟

Cloud Computing چیست؟

رایانش ابری فناوری است که دسترسی به منابع محاسباتی مختلف را از طریق اینترنت فراهم می‌کند. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که از رایانه یا دستگاه تلفن همراه خود استفاده کنید تا از طریق اینترنت به ارائه دهنده خدمات ابری خود متصل شوید. پس از اتصال، به منابع محاسباتی دسترسی پیدا می‌کنید، که ممکن است شامل محاسبات بدون سرور، ماشین‌های مجازی، فضای ذخیره‌سازی و موارد دیگر باشد.

اساساً، ارائه‌دهندگان خدمات ابری دیتاسنترهای عظیمی دارند که شامل صدها سرور، سیستم ذخیره‌سازی و مولفه‌هایی است که برای انواع مختلف سازمان‌ها بسیار مهم است. این دیتاسنترها در مکان‌های ایمنی قرار دارند و مقدار زیادی داده را ذخیره می‌کنند. کاربران می‌توانند از خدمات مختلف استفاده کنند. بهترین قسمت در مورد پلتفرم‌های ابری این است که شما فقط برای خدماتی که استفاده می‌کنید هزینه پرداخت می‌کنید. از رایانش ابری می‌توان برای اهداف مختلفی استفاده کرد: یادگیری ماشین، تجزیه و تحلیل داده‌ها ، ذخیره و پشتیبان‌گیری ، پخش جریانی محتوای رسانه و موارد دیگر. در اینجا یک واقعیت جالب در مورد رایانش ابری وجود دارد: همه نمایش‌ها و فیلم‌هایی که در Netflix مشاهده می‌کنید در واقع در ابر ذخیره می شوند.

چرا رایانش ابری مهم است؟

بیایید فرض کنیم شما ایده‌ای برای یک برنامه انقلابی دارید که می‌تواند تجربه کاربری خوبی را ارائه دهد و می‌تواند بسیار سودآور باشد. برای موفقیت برنامه، باید آن را در اینترنت منتشر کنید تا افراد بتوانند آن را پیدا کنند و از آن استفاده کنند و مزایای آن را منتشر کنند. با این حال، انتشار یک برنامه در اینترنت آنطور که به نظر می رسد ساده نیست.

برای انجام این کار، شما به اجزای مختلفی مانند سرورها، دستگاه‌های ذخیره سازی، توسعه‌دهندگان، شبکه‌های اختصاصی و امنیت برنامه نیاز دارید. خرید هر یک از این اجزا به صورت جداگانه بسیار گران است. برای اطمینان از عملکرد صحیح برنامه شما به سرمایه عظیمی نیاز دارید. و اگر این برنامه محبوب نشود، سرمایه‌گذاری خود را از دست خواهید داد. از طرف دیگر، اگر برنامه بسیار محبوب شود، شما مجبور خواهید بود سرورها و فضای ذخیره‌سازی بیشتری را برای تهیه خدمات بیشتر برای کاربران خریداری کنید، که این امر می‌تواند هزینه‌های شما را افزایش دهد. این جایی است که رایانش ابری می‌تواند به شما کمک کند.

Microsoft Azure چیست؟

Azure یک پلتفرم رایانش ابری و یک پورتال آنلاین است که به شما امکان دسترسی و مدیریت خدمات و منابع ابری ارائه شده توسط مایکروسافت را می‌دهد. این خدمات و منابع بسته به نیاز شما هستند. برای دسترسی به این منابع و خدمات، تنها چیزی که شما نیاز دارید یک اتصال اینترنتی فعال و امکان اتصال به پورتال Azure است.

مواردی که باید درباره Azure بدانید:

 • در تاریخ 1 فوریه 2010 ، خیلی دیرتر از رقیب اصلی خود، AWS ، راه‌اندازی شد.
 • شروع و استفاده از الگوی پرداخت به ازای استفاده رایگان است و این بدان معناست که شما فقط برای خدماتی که انتخاب می‌کنید هزینه پرداخت می‌کنید.
 • جالب اینجاست که 80 درصد شرکت‌های Fortune 500 از خدمات Azure برای نیازهای رایانش ابری خود استفاده می‌کنند.
 • Azure از چندین زبان برنامه‌نویسی از جمله جاوا، Node Js و # C پشتیبانی می‌کند.
 • از دیگر مزایای Azure تعداد دیتاسنتهایی است که در سراسر جهان در اختیار دارد. 42 دیتاسنتر Azure در سراسر جهان وجود دارد که بیشترین تعداد دیتاسنتر برای یک پلتفرم ابری است. همچنین، Azure قصد دارد 12 دیتاسنتر دیگر نیز تهیه کند که به زودی تعداد دیتاسنترهای آن به 54 عدد افزایش می‌یابد.

خدمات مختلف Azure چیست و Azure چگونه کار می‌کند؟

Azure بیش از 200 سرویس ارائه می‌دهد که به 18 دسته تقسیم می‌شوند. این دسته‌ها شامل محاسبات، شبکه، ذخیره سازی، اینترنت اشیا، migration، تلفن همراه، تجزیه و تحلیل، کانتینرها، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، یکپارچه سازی، ابزارهای مدیریتی، ابزارهای توسعه دهنده، امنیت، پایگاه داده‌ها، DevOps، هویت رسانه‌ای و خدمات وب است.

بیایید نگاهی به برخی از خدمات اصلی Azure بر اساس دسته‌بندی بیندازیم:

خدمات محاسباتی

 • ماشین مجازی

این سرویس به شما امکان می‌دهد در عرض چند ثانیه یک ماشین مجازی در ویندو، لینوکس یا هر پیکربندی دیگر ایجاد کنید.

 • Cloud Service

این سرویس به شما امکان می‌دهد برنامه‌های مقیاس‌پذیر را در فضای ابری ایجاد کنید. پس از استقرار برنامه، همه چیز توسط Azure ارائه می‌شود.

 • Service Fabric

با استفاده از Service Fabric، روند توسعه یک میکرو سرویس بسیار ساده می‌شود.

 • Functions

با استفاده از Functions می‌توانید برنامه‌ها را به هر زبان برنامه‌نویسی ایجاد کنید.

Networking

 • Azure CDN

Azure CDN (شبکه تحویل محتوا) برای ارائه محتوا به کاربران است. از پهنای باند بالایی استفاده می‌کند و محتوای آن می‌تواند به هر شخصی در سراسر جهان منتقل شود. سرویس CDN از شبکه سرورهایی استفاده می‌کند که از نظر استراتژیک در سراسر جهان قرار گرفته‌اند تا کاربران بتوانند در اسرع وقت به داده‌ها دسترسی پیدا کنند.

 • Express Route

این سرویس به شما امکان می‌دهد از طریق یک اتصال خصوصی، شبکه پیش فرض خود را به Microsoft cloud یا هر سرویس دیگری که می‌خواهید متصل کنید.

 • Virtual network

این شبکه مجازی به شما امکان می‌دهد که هر یک از خدمات Azure به صورت خصوصی و ایمن با یکدیگر ارتباط برقرار کنید.

 • Azure DNS

این سرویس به شما امکان می‌دهد دامنه‌های DNS یا دامنه‌های سیستم خود را در Azure میزبانی کنید

Storage

 • Disk Storage

این سرویس به شما امکان می‌دهد HDD (هارد دیسک) یا SSD (Solid State Drive) را به عنوان گزینه ذخیره سازی همراه با ماشین مجازی خود انتخاب کنید.

 • Blob Storage

این سرویس برای ذخیره مقدار زیادی از داده‌های بدون ساختار، از جمله متن و حتی داده‌های باینری، بهینه شده است.

 • Queue Storage

با Queue Storage، می توانید صف‌های پیام ثابت را برای حجم کاری زیاد فراهم کنید. این سرویس از هر جای دنیا قابل دسترسی است.

نتیجه‌گیری

Microsoft Azure با بیش از 200 سرویس و مزایای بی شما ، بدون شک سریعترین رشد پلتفرم رایانش ابری را داشته و توسط مشاغل پذیرفته شده است. در حقیقت، پیش‌بینی می شود درآمد کل مایکروسافت Azure  تا سال 2020 از 19 میلیارد دلار بگذرد. ​​این رشد در اجرای Azure  توسط مشاغل فرصت‌های مختلفی را برای متخصصان متبحر در این فن‌آوری ایجاد می‌کند. بنابراین، اگر شما به Azure علاقه مند هستید، زمان مناسب برای پیشرفت در است. بهترین راه برای شروع  گرفتن گواهینامه Azure است. شما می‌توانید آموزش‌های آنلاین مختلفی را برای صدور گواهینامه Azure پیدا کنید که می‌تواند به شما در یادگیری Azure و برتری در آزمون‌های گواهینامه Azure کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

تماس با ما