تنوع محصولات
قیمت مناسب
گارانتی مطمئن
سبد خرید

چگونه 7 لایه OSI را به خاطر بسپارید

Facebook
Twitter
LinkedIn
osi model

آموزش در مورد مدل مرجع شبکه ارتباط متقابل Open Systems Interconnection یا همان OSI  و نکاتی درباره  نحوه به خاطر سپردن هفت لایه:

برای متخصصان فناوری اطلاعات ، این هفت لایه به مدل اتصال سیستم های باز اشاره دارند ، یک چارچوب مفهومی که توابع یک شبکه یا سیستم مخابراتی را توصیف می کند.

این مدل از لایه ها برای کمک به توصیف تصویری آنچه در سیستم های خاص شبکه رخ می دهد ، استفاده می کند. می تواند به مدیران شبکه کمک کند تا مشکلات را کاهش دهند (آیا این یک مسئله فیزیکی است یا چیزی در اپلیکیشن وجود دارد؟) ، و همچنین برنامه نویسان رایانه (هنگام توسعه یک برنامه ، با کدام لایه دیگر کار می کند؟) فروشندگان فناوری که محصولات جدید می فروشند اغلب به این مدل مراجعه می کنند تا به مشتریان در درک اینکه لایه های محصولاتشان با چه لایه ای کار می کند، کمک کنند.

در دهه 1970 که شبکه رایانه ای رو به افزایش بود ، دو مدل جداگانه در سال 1983 و در سال 1984 منتشر شد تا مدل OSI ایجاد شود که امروزه اکثر مردم با آن آشنا هستند.

بیشتر توصیفات این مدل از بالا به پایین انجام می شود و تعداد آنها از لایه 7 به لایه 1 می رسد.

لایه 7 – اپلیکیشن

لایه اپلیکیشن چیزی است که اکثر کاربران مشاهده می کنند. در مدل OSI ، این لایه “نزدیکترین لایه به کاربر نهایی” است. یک مرورگر وب (Google Chrome ، Firefox ، Safari و غیره) یا سایر برنامه ها – Skype ، Outlook ، Office – نمونه هایی از برنامه های لایه 7 هستند.

لایه 6-  Presentation

Presentation Layer منطقه ای را نشان می دهد که مستقل از نمایش داده ها در لایه برنامه است. به طور کلی ، نشان دهنده تهیه یا ترجمه قالب برنامه به قالب شبکه یا از قالب بندی شبکه به قالب برنامه است. به عبارت دیگر ، لایه داده ها را برای برنامه یا شبکه “ارائه” می دهد. . یک مثال خوب در این مورد رمزگذاری و رمزگشایی داده ها برای انتقال ایمن است – که در لایه 6 اتفاق می افتد.

لایه 5- Session

وقتی دو دستگاه ، رایانه یا سرور نیاز به “مکالمه” با یکدیگر دارند ، باید یک جلسه ایجاد شود ، و این در Session Layer انجام می شود. عملکردهای این لایه شامل راه اندازی ، هماهنگی (برای مثال چه مدت سیستم باید منتظر پاسخ باشد) و خاتمه بین برنامه ها در هر انتهای جلسه است.

لایه 4- Transport

Transport Layer با هماهنگی انتقال داده ها بین سیستم های نهایی و میزبان ها سروکار دارد. . چه مقدار داده ارسال شود ، با چه سرعتی ، به کجا می رود و غیره. بهترین نمونه شناخته شده از لایه حمل و نقل پروتکل کنترل انتقال (TCP) است ، که در بالای پروتکل اینترنت (IP) ساخته شده است که معمولاً با نام TCP / IP شناخته می شود. . شماره پورت TCP و UDP در لایه 4 کار می کند ، در حالی که آدرس های IP در لایه 3 ، لایه شبکه کار می کنند.

لایه 3- Network

این لایه جایی است که شما بیشتر عملکرد روترهایی را پیدا خواهید کرد که اکثر متخصصان شبکه به آنها علاقه دارند و آنها را دوست دارند در ابتدایی ترین مفهوم آن ، این لایه وظیفه انتقال بسته ، از جمله مسیریابی از طریق روترهای مختلف را بر عهده دارد. شاید بدانید که کامپیوتر بوستون شما می خواهد به یک سرور در کالیفرنیا متصل شود ، اما میلیون ها مسیر مختلف وجود دارد که باید طی کنید روترهای موجود در این لایه به انجام کارآمد این کار کمک می کنند.

لایه 2- Data Link

لایه لینک پیوند انتقال داده از گره به گره (بین دو گره مستقیماً متصل) را فراهم می کند و همچنین تصحیح خطا از لایه فیزیکی را کنترل می کند. دو زیر لایه نیز در اینجا وجود دارد – لایه کنترل دسترسی رسانه (MAC) و لایه کنترل پیوند منطقی (LLC). در دنیای شبکه ، بیشتر سوئیچ ها در لایه 2 کار می کنند.

لایه 1- Physical

در پایین OSI ما لایه فیزیکی داریم که نشان دهنده نمایش الکتریکی و فیزیکی سیستم استاین می تواند شامل همه چیز از نوع کابل ، لینک فرکانس رادیویی (مانند در یک سیستم بی سیم 802.11) ، و همچنین نحوه تنظیم پین ها ، ولتاژها و سایر نیازهای فیزیکی باشد. وقتی مشکلی در شبکه ایجاد می شود ، بسیاری از جوانب شبکه مستقیماً به لایه فیزیکی می روند تا بررسی کنند که همه کابل ها به درستی متصل شده اند و به طور مثال شاخه برق از روتر ، سوئیچ یا رایانه خارج نشده است.

چرا شما باید 7 لایه OSI را بدانید

بیشتر افرادی که در فضای IT هستند ، هنگام دریافت گواهینامه ها ، باید در مورد لایه های مختلف بدانند ، دقیقاً مانند این که یک دانشجوی مدنی نیاز به کسب اطلاعات در مورد سه شاخه دولت ایالات متحده دارد. پس از آن، هنگامی که فروشندگان در حال ساخت مواردی هستند که محصولات آنها با کدام لایه کار می کند ، در مورد این مدل می شنوید.

ویکرام کومار در یک پست Quora درمورد هدف این مدل، به این روش پاسخ داد:

هدف از مدل مرجع OSI راهنمایی فروشندگان و توسعه دهندگان است تا محصولات ارتباطی دیجیتال و برنامه های نرم افزاری ایجاد شده با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و مقایسه صریح ابزارهای ارتباطی را تسهیل کند.

در حالی که برخی ممکن است استدلال کنند که مدل OSI منسوخ شده است (به دلیل ماهیت نظری آن و اهمیت آن از 4 لایه مدل TCP / IP کمتر است) کومار می گوید که “امروزه مطالعه درباره فناوری شبکه بدون دیدن ارجاعات به مدل OSI و لایه های آن دشوار است ، زیرا ساختار مدل کمک می کند تا بحث در مورد پروتکل ها را تقسیم کرده و فن آوری های مختلف را در تقابل قرار دهد.”

اگر بتوانید این مدل و لایه های آن را درک کنید ، می توانید بدانید کدام پروتکل ها و دستگاه ها هنگام توسعه و توضیح فناوری های جدید می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

آخرین مطالب

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قيمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه
مقایسه ×
بیایید مقایسه کنید! به خرید ادامه دهید