تنوع محصولات
قیمت مناسب
گارانتی مطمئن
سبد خرید

هر آنچه در مورد نیروی برق مرکز داده باید بدانید

Facebook
Twitter
LinkedIn
نیروی برق مراکز داده

در هنگام انتخاب مرکز داده، ملاحظات زیادی از جمله مکان، امنیت و پشتیبانی، نیری برق مرکز داده وجود دارد. با این وجود، قدرت یا همان نیروی برق که یکی از مهمترین معیارها هنگام ارزیابی مراکز داده است نادیده گرفته می شود. در این مقاله، ما تمام اصطلاحات و محاسبات مهم در مورد قدرت یا نیروی برق را که باید قبل از شروع پروژه خود بدانید، بررسی خواهیم کرد.

چرا انرژی برق بسیار مهم است؟

انرژی برق عنصر حیاتی است که یک مرکز داده را زنده می کند و زیرساخت IT را حتی در هنگام اختلال نیز فعال و فعال نگه می دارد. اهمیت این موضوع آنقدر زیاد است که نمی توان در مورد آن حرف زد. و یکی از با اهمیت‌ترین  موضوعات در محاسبه هزینه  است.

وقتی نقش قدرت مرکز داده را درک کردید، می توانید هنگام ارزیابی مراکز داده و ارائه دهندگان شرکت های بزرگ، بهترین انتخاب را برای کسب وکار خود داشته باشید.

اصطلاحات قدرت مرکز داده

دو نوع مختلف از مدارهای تغذیه ای که برای تأمین انرژی سرورها، سوئیچ ها، روترها و زیرساخت های IT استفاده می شوند. جریان متناوب (AC) و جریان مستقیم (DC) هستند.

مدارهای متناوب جریان متناوب (AC)

این نیکولا تسلا بود که در جنگ برق علیه ادیسون پیروز شد و بنابراین جریان متناوب به طور جهانی در جهان استفاده می شود. با برق متناوب، می توانید به توان و جریان های درخواستی مانند 110 ولت، 120 ولت، 208 ولت، 220 ولت یا 240 ولت دسترسی داشته باشید. دستگاه های خود را به سادگی وصل کنید و آماده کار هستید.

جریان متناوب (AC) به ولتاژ یا جریان اجازه می دهد تا به مرور، قطب یا جهت را تغییر دهند. برای مشتریانی که از محل همسان سازی استفاده می کنند، مدارهای برق متناوب بیشترین شیوع را دارند.

این امر به ویژه برای شرکت های بزرگ، سرورهای نصب شده در رک و دستگاه های ذخیره سازی بیشترصادق است.

مدارهای جریان مستقیم (DC)

توماس ادیسون بود که باعث تقویت مدارهای جریان مستقیم (DC) برق شد. با استفاده از جریان مستقیم، بار الکتریکی یا جریان در یک جهت جریان می یابد به جای تغییر جهت مانند AC.

وقتی از باتری برای لپ تاپ یا تلفن خود استفاده می کنید، جریان مستقیم جریان را تجربه می کنید. از مدارهای برق DC نیز در مرکز داده استفاده می شود. آنها معمولاً در سیستم های منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) یافت می شوند.  از UPS برای انتقال منابع نیرو از شبکه برق به ژنراتورهای دیزلی در هنگام قطع برق استفاده می شود.

از مدارهای تغذیه DC برای سخت افزار IT و تجهیزات شبکه مرتبط با برق در مرکز داده شامل مواردی مانند روترهای شبکه و سوئیچ ها نیز استفاده می شود.

آمپر (Amp)

آمپر چیست؟ آمپر که به اختصار (Amp) گفته می شود، نیروی الکترومغناطیسی بین هادی های الکتریکی حامل جریان الکتریکی است. به عبارت دیگر، این مقدار برق است که از طریق سیم به دستگاه های شما مانند سرورها و سایر تجهیزات منتقل می شود. همه دستگاه های الکترونیکی شما، از لپ تاپ گرفته تا سرورها، از تعداد مشخصی  آمپر استفاده می کنند.

نمونه برچسب محصول:

 ورودی 100-240VAC 8A MAX ، 50-60HZ

خروجی 500W MAX + 12V 44.5A MAX

ولتاژ (V):

ولتاژ یعنی چه؟ ولتاژ تفاوت پتانسیل الکتریکی بین دو مکان است. واحد اختلاف پتانسیل الکترونیکی است. یک ولت (V) برابر با یک ژول در هر کولن است. ولت ها را به عنوان قدرتی در نظر بگیرید که “الکتریسیته” را از منبع به یک نقطه انتهایی هدایت می کند. هر دو باتری و مدارهای تغذیه از ولتاژ به عنوان معیار برق استفاده می کنند. ولتاژ می تواند از 1.5 ولت تا 110 ولت ، 120 ولت یا 208 ولت باشد.

نمونه برچسب محصول:

ورودی 100-240VAC 8A MAX ، 50-60HZ

خروجی 500W MAX + 12V 44.5A MAX

وات (W):

وات چیست؟ وات به اختصار (W) معیاری برای سرعت جریان انرژی است. می توان آن را به عنوان مقدار واقعی توان مورد استفاده دستگاه الکتریکی تصور کرد. وات با ضرب ولت x آمپر = وات محاسبه می شود.

به عنوان مثال، اگر مدار تغذیه 208V / 30A دارید که سرورها و تجهیزات شبکه را در رک شما تأمین می کند، کل ظرفیت برق 6،240W دارید.

نمونه برچسب محصول:

 ورودی 100-240VAC 8A MAX ، 50-60HZ

 خروجی 500W MAX + 12V 44.5A MAX

کیلووات (kW):

کیلووات چیست؟ کیلووات، به اختصار (کیلووات)، یک استاندارد جهانی برای اندازه گیری برق است. یک کیلووات برابر است با 1000 وات. با تقسیم 1000 می توانید وات را به کیلووات تبدیل کنید. در مثال بالا، مدار تغذیه 208V / 30A منجر به 6240 وات شد. با تقسیم بر 1000 ، می توانید کیلووات را پیدا کنید. در این حالت ، 6،240 / 1،000 = 6.24kW.

کیلووات برای تعیین کشش کل انرژی شما یا میزان انرژی مورد نیاز دستگاه های الکتریکی شما استفاده می شود.

کیلووات ساعت(kWh):

کیلووات ساعت چیست؟ یک کیلووات ساعت، به اختصار (کیلووات ساعت)، اندازه گیری تعداد کیلوواتی است که دستگاه الکتریکی شما در یک بازه زمانی خاص استفاده می کند. اگر دستگاه های الکتریکی شما به مدت یک ساعت، دو ساعت یا 24 ساعت در روز روشن شوند، چند کیلووات مصرف می کنند؟

ساعت های کیلووات توسط شرکت های یوتیلیتی استفاده می شود تا هزینه های مصرفی خود را از مشتریان خود دریافت کنند. متوسط ​​هزینه هر کیلووات ساعت در ایالات متحده 139/0 دلار برای هر کیلووات ساعت است. به عنوان مثال، شما یک سرور دارید که به 400 وات نیاز دارد و 24 ساعت کار می کند در یک دوره یک روزه، سرور شما 9600 وات یا 9.6 کیلووات ساعت مصرف می کند. اگر هزینه های خدمات شما 0.139 دلار در هر کیلووات ساعت است، هزینه های روزانه شما برای اجرای سرور 1.248 دلار در روز یا 37.44 دلار در ماه است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که این هزینه شامل هزینه خنک سازی مرکز داده برای گرمای تولید شده توسط سرور شما نیست.

آمپر کیلوولت (kVA):

آمپ کیلوولت چیست؟ آمپ Kilovolt ، به اختصار (kVA)، اندازه گیری توان ظاهری در یک مدار الکتریکی است. 1 کیلو ولت آمپر برابر با 1000 ولت آمپر است و معمولاً برای اندازه گیری توان در ژنراتورها و ترانسفورماتورها استفاده می شود.

تک فاز در مقابل سه فاز

قدرت تک فاز چیست؟ برق تک فاز برق را از طریق یک هادی تأمین می کند. این طراحی از پیچیدگی کمتری برخوردار است، اجرای آن از هزینه کمتری برخوردار است و حداکثر کارآیی آن تا 1000 وات است. حداکثر ولتاژ برای تک فاز 230 ولت است.

قدرت سه فاز چیست؟ قدرت سه فاز از طریق سه هادی جریان دارد و دارای سه چرخه موج مشخص است. برق سه فاز دارای سه یا چهار سیم است. حداکثر ولتاژ برای سه فاز 415 ولت است. بیشتر مراکز داده و ارائه دهندگان مکان یابی رک های استاندارد با مدار تغذیه تک فاز و AC را ارائه می دهند برای رک های کلوکاسیون با چگالی بالا، برخی از ارائه دهندگان ممکن است مدارهای سه فاز، AC را ارائه دهند.

برق سه فاز چگالی انرژی کارآمدتر و بالاتر را برای محیط های دیتاسنتر فراهم می کند.

مگا وات(MW):

مگاوات چیست؟ مگاوات 1.000 کیلووات یا 1.000.000 وات است و مخفف آن MW است. در صنعت مرکز داده، مگاوات به مشتریان عمده فروشی بزرگ اختصاص دارد که به هزاران سرور و سخت افزار IT مربوط به آن نیاز دارند. برای فرصت های بزرگ در صنایع بزرگ دیتاسنتر، هزینه ها بر اساس نرخ عمده فروشی برق به علاوه علامت گذاری برای بازپس گیری هزینه های ساخت، زیرساخت ها و هزینه های خنک سازی است. هزینه های عمده فروشی برق برای این صنایع می تواند از 04/0 تا 09/0 دلار در هر کیلووات ساعت باشد. این بستگی زیادی به ارائه دهنده، امکانات و موقعیت جغرافیایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

آخرین مطالب

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قيمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه
مقایسه ×
بیایید مقایسه کنید! به خرید ادامه دهید