تنوع محصولات
قیمت مناسب
گارانتی مطمئن
سبد خرید

مزایای نوار پشتیبان که باعث می‌شود نوار هنوز مورد استفاده قرار بگیرد

Facebook
Twitter
LinkedIn
نوار پشتیبان چیست

نوار پشتیبان برای مشاغل مدرن داده محور امروزی، که درآن ها داده‌ها دارایی حیاتی هر سازمانی هستند و باید به هر قیمتی از آنها محافظت شود. از استراتژی‌های مهم پشتیبان‌گیری به حساب می آید. برای پشتیبان‌گیری می‌توان از استراتژی‌های مختلف پشتیبان‌گیری از اطلاعات استفاده کرد، مانند پشتیبان‌گیری از نوار، پشتیبان‌گیری از دیسک یا پشتیبان‌گیری ابری. در این مقاله در مورد این موضوع بحث خواهیم کرد که چرا تهیه پشتیبان از نوار را جز روش‌های موثر در محافظت از داده‌ها قرار می‌دهند و اینکه چگونه نیازهای کسب و کار شما را برآورده می‌کند.

مزایای تهیه پشتیبان نواری ( Tape backup ) شامل موارد زیر است:

ظرفیت

 هزینه

 مقیاس پذیری

طول عمر

 بهره وری

قابل حمل بودن

امنیت

هر آنچه  که در مورد پشتیبان‌گیری از نوار باید بدانید

نوار پشتیبان فرایند پشتیبان‌گیری از اطلاعات مهم در یک کارتریج نوار است. درایو نوار یکی از قدیمی‌ترین دستگاه‌های ذخیره اطلاعات است که امکان خواندن و نوشتن داده‌ها روی یک نوار مغناطیسی را فراهم می‌کند. حتی اگرچه بیشتر سازمان‌ها برای ذخیره‌سازی اولیه خود به دیسک‌ها یا دستگاه‌های ذخیره‌سازی ابری روی آورده‌اند، نوار هنوز هم به طور گسترده برای اهداف پشتیبان‌گیری و بازیابی استفاده می‌شود. درایو نوار امکان ذخیره‌سازی دسترسی متوالی را فراهم می‌کند، در حالی که درایو دیسک سخت حافظه دسترسی مستقیم را فراهم می‌کند. دسترسی متوالی به این معنی است که شما فقط در یک توالی از پیش تعیین شده می‌توانید به داده‌های مورد نیاز دسترسی پیدا کنید. به زبان ساده، باید نوار را به جلو یا عقب ببرید تا به مکانی که اطلاعات مورد نیاز در آن ذخیره شده است برسید. با دسترسی مستقیم، هر قطعه داده دارای آدرس منحصر به فردی است که به آن اختصاص داده شده است، بنابراین به شما امکان دسترسی مستقیم و ظرف چند ثانیه به اطلاعات را می‌دهد.

درایوهای نوار می‌توانند در کنار دیسک یا فضای ذخیره سازی ابری مورد استفاده قرار بگیرند، بنابراین به شما امکان می‌دهد از مزایای رسانه‌های پشتیبان مختلف بهره‌مند شوید. با این حال، برای دستیابی به بهترین نتیجه باید به روشنی درک کنید که چه زمان و چگونه باید نسخه پشتیبان تهیه کنید. نوار به طور گسترده‌ای توسط شرکت‌های بزرگ به عنوان ذخیره‌سازی پشتیبان آفلاین مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه‌های نواری به دلیل ماندگاری و قابلیت حمل، می توانند مقدار زیادی داده را به صورت آفلاین ذخیره کرده و از ثبات بایگانی درازمدت برخووردار هستند. نسخه پشتیبان تهیه از نوار بهترین گزینه است زمانی که مقدار زیادی از داد‌ه‌هایی دارید که به ندرت مورد دسترسی قرار می‌گیرند و باید برای مدت زمان طولانی نگهداری شوند. اما برای داده‌هایی که به طور مکرر نیاز به دسترسی دارند باید به آسانی پشتیبان تهیه شود و در صورت تقاضا بازیابی شود. در این حالت، ذخیره‌سازی مبتنی بر دیسک یا فضای ابری گزینه بهتری است.

مزایای پشتیبان‌گیری نوار

درایوهای نوار از دهه 1950 برای ذخیره اطلاعات مورد استفاده قرا می‌گیرند. درست است که محبوبیت آنها طی سال‌های گذشته دچار نوساناتی شده است، اما نوارها همچنان در دیتاسنترهای مدرن مطرح هستند. دلیل اصلی این موضوع مزایای تهیه پشتیبان نواری است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

ظرفیت

اولین مزیت پشتیبان‌گیری از نوار، ظرفیت ذخیره سازی بالا است که دستگاه‌های نوار می‌توانند فراهم کنند. ظرفیت ذخیره‌سازی محیط نوار مدرن به منظور پاسخگویی به تقاضاهای رو به رشد داده‌ها دائماً در حال افزایش است. با استفاده از نوارها، می‌توانید به ذخیره‌سازی با ظرفیت بالا دسترسی پیدا کنید. به این ترتیب، شما مجبور نیستید که هزینه ایجاد تسهیلات پشتیبان‌گیری جداگانه و خرید تجهیزات اضافی را برای نگهداری نسخه پشتیبان متحمل شوید.

هزینه

در مقایسه با پشتیبان‌گیری از دیسک یا ابر، پشتیبان‌ های نواری را می‌توان گزینه بسیار مقرون به صرفه‌ای دانست. علاوه بر این  درایورهای نوار به شما امکان می‌دهد ذخیره‌سازی داده آفلاین ایجاد کنید، که از نظر پشتیبانی و نگهداری هزینه کمتری دارد.

مقیاس‌پذیری

 یکی دیگر از مزایای پشتیبان گیری از نوار که باید ذکر کرد مقیاس‌پذیری است. از طریق خرید درایوهای نوار جدید و افزودن آنها به کتابخانه نوار، به راحتی می‌توانید زیرساخت پشتیبان نوار را مقیاس‌بندی کنید.

طول عمر نوار پشتیبان

 طول عمر نوارها دلیل اصلی این است که پشتیبان‌های نوار هنوز هم به طور گسترده توسط شرکت‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر نگهداری به درستی انجام شود درایوهای نواری می‌توانند داده های مورد نیاز را برای مدت 30 سال یا حتی بیشتر ذخیره کنند. در نتیجه، تهیه نسخه پشتیبان از نوار می‌تواند باعث حفظ طولانی مدت داده های مهم شود و ثبات بایگانی بالایی را ضمانت می‌کند.

بهره‌وری

دستگاه‌های ذخیره سازی دیسک یا ابر معمولاً برای ذخیره داده‌هایی که باید مرتباً و سریعاً نیاز به دسترسی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین، چنین دستگاه‌هایی باید به صورت شبانه‌روزی کار کنند تا پشتیبان‌گیری منظم از داده‌ها را انجام دهند و در صورت لزوم بازیابی موفقیت‌آمیز فاجعه را تضمین کنند. به همین دلیل، ذخیره‌ دیسک به عنوان یکی از منابع اصلی مصرف انرژی در دیتاسنترهای مدرن است.

اما ذخیره‌سازی پشتیبان نوار به دلیل قابلیت ذخیره‌سازی داده‌های آفلاین، برای بایگانی داده‌ها استفاده می‌شود. درایو های نوار فقط زمانی کار می‌کنند که داده‌ها برای آنها خوانده یا نوشته شوند. در نتیجه، درایو های نوار بر اساس نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرند، به این معنی که انرژی کمتری نیاز دارند و گرمای کمتری نسبت به دستگاه‌های ذخیره دیسک تولید می‌کنند.

قابل حمل بودن

از مزایای مهم دیگر نوار پشتیبان، قابلیت حمل است. پس از نوشتن داده‌ها به کارتریج‌های نوار، می‌توانید آنها را برداشته و این واحدهای پشتیبان نوار را به مکانی خارج از سایت انتقال دهید. در صورت تهدید احتمالی برای ذخیره سازی نوار، می‌توانید به راحتی نوارها را جمع‌آوری کرده و به مکان امن‌تری منتقل کنید.

امنیت

چیزی که باعث می شود تهیه نسخه پشتیبان از نوار به عنوان گزینه سودآور برای بسیاری از سازمان‌ها باشد، این است که می‌تواند از اطلاعات در برابر باج‌افزار یا بدافزار حفاظت کند. پشتیبان‌های نوار بصورت آفلاین ذخیره می‌شوند، به این معنی که دستگاه ذخیره‌سازی نوار پس از اتمام عملیات تهیه نسخه پشتیبان، از سیستم جدا می‌شود. در نتیجه اگر کارتریج نوار به سیستم وصل نباشد، مهاجمان نمی‌توانند داده ها را در اختیار بگیرند و آنها را خراب کنند.

برای استفاده از نوار پشتیبان

رمزگذاری داده را فعال کنید تا داده‌های خود را از دسترسی غیرمجاز محافظت کنید.

به محض اتمام پشتیبان‌گیری از اطلاعات، نوارها را به خارج از محل ببرید.

یک راه حل قابل اطمینان برای محافظت از داده با قابلیت پشتیبان‌گیری از نوار و محافظت از کل زیرساخت‌ها انتخاب کنید.

مطمئن شوید که تعداد محدودی از کارمندان معتمد به محلی که نسخه پشتیبان تهیه می‌شود دسترسی دارند.

به علاوه، مراقبت از کارتریج های نواری دارای اهمیت است تا مطمئن شوید که آنها تا حد ممکن در حالت عملیاتی باقی می‌مانند. حتی اگر بعضی از کارتریج‌های نواری می‌توانند تا سی سال دوام داشته باشند، بدون مراقبت و نگهداری مناسب، وضعیت آنها به طور قابل توجهی خراب می‌شود. اگر یک نوار آسیب ببیند، نمی‌توانید داده‌های موجود در آن را بازیابی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

آخرین مطالب

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قيمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه
مقایسه ×
بیایید مقایسه کنید! به خرید ادامه دهید