تنوع محصولات
قیمت مناسب
گارانتی مطمئن
سبد خرید

روتر چیست؟ نقش روتر در شبکه چیست؟

Facebook
Twitter
LinkedIn
روتر چیست

روترها رایانه ها و سایر دستگاه‌ها را به اینترنت متصل می‌کنند. روتر به عنوان یک توزیع کننده عمل می‌کند و بهترین مسیر را برای انتقال اطلاعات شما انتخاب می‌کند. روترها دستگاه‌های شبکه‌ای هستند که بسته‌های داده را بین شبکه‌های رایانه‌ای هدایت می‌کنند. روتر هدایت ترافیک را در اینترنت انجام می‌دهد.  داده‌ها از طریق اینترنت به صورت packages، به عنوان مثال از وب سایت یا ایمیل ارسال می‌شوند.

بسته‌های داده از روتر به روتر از طریق شبکه‌های کوچک، که به هم متصل شده‌اند و یک شبکه پیوندی را تشکیل می‌دهند، ارسال می‌شوند تا زمانی که بسته به مقصد برسد.

انواع مختلفی از روترها وجود دارد، از ساده گرفته تا پیچیده. روترهای معمولی برای اتصال به اینترنت در منزل استفاده می‌شوند، در حالی که بسیاری از روترها با قیمت‌های زیاد معمولاً روترهای تجاری هستند که در مشاغل و سازمان‌های بزرگ استفاده می‌شوند.

به عبارت ساده‌تر، یک روتر با انتقال بسته‌های داده، دستگاه‌ها را در یک شبکه به هم متصل می‌کند. روتر این کار را با اختصاص یک آدرس IP محلی به هر دستگاه در شبکه انجام می‌دهد. تضمین می‌کند بسته‌های داده در مکان مناسب قرار بگیرند و در شبکه گم نشده باشند.

داده‌ها را به عنوان یک بسته پستی تصور کنید، برای ارسال به گیرنده صحیح به آدرس تحویل نیاز دارند. یک شبکه رایانه‌ای محلی مانند یک خیابان فرعی است، فقط دانستن موقعیت خیابان بدون دانستن شماره خانه کافی نیست.

اگر اطلاعات کافی در دسترس نباشد بسته به ادرس اشتباهی ارسال می‌شود. بنابراین، روتر تضمین می‌کند که هر مکان (دستگاه) دارای شماره منحصر به فردی است تا بسته‌های داده به مکان صحیح ارسال شوند. . اگر لازم است داده‌هایی را که فرستاده‌اید بازگردانید یا بسته شخصی خود را ارسال کنید، روتر این کار را نیز انجام می‌دهد. اگرچه هر بسته را جداگانه پردازش می‌کند اما این کار را خیلی سریع انجام می‌دهد، حتی وقتی چندین دستگاه همزمان داده ارسال می‌کنند.

برای یک تصور واضح‌تر، می توانید تصاویر شکل A و B را مشاهده کنید. شکل A TP-Link Archer C7 AC1750 broadband router است و شکل B پشت آن را نشان می‌دهد.

شکل A
شکل B

شکل A جلوی روتر است که از چراغ‌های چپ به راست تشکیل شده است: چراغ power light، چراغ wifi beacon (2.4 گیگاهرتز) ، چراغ wifi beacon  (5 گیگاهرتز) ، 4 چراغ اترنت Ethernet beacons ، چراغ اینترنت internet beacon، چراغ سیستم system beacon.

با نگاه کردن به شکل B خواهید فهمید که در پشت روتر سه مجموعه پورت وجود دارد.‌ درگاه سمت چپ بیشتر جایی است که منبع تغذیه به روتر وصل شده است. پورت RJ-45 سبز برای اتصال سیم شبکه از مودم کابل یا مودم DSL.

از چهار پورت RJ-45زرد برای اتصال کابل‌های شبکه به رایانه‌های شبکه استفاده می‌شود و در نتیجه اتصال شبکه را برای آنها فراهم می‌کند.

بدون روتر، داده‌ها به دستگاه صحیح ارسال نمی‌شوند. کار چاپ اسناد وقتی به جای چاپگر به تلفن هوشمند یا بلندگوی Google Home ارسال شود، بی‌فایده می‌شود. اگر صحبت از Google Home باشد، در صورت نیاز به اتصال به خانه هوشمند، روتر از اهمیت بیشتری برخوردار است. از آنجا که خانه هوشمند همچنین یک شبکه محلی از دستگاه‌ها است، بدون روتر آنها نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. همچنان می‌توانید از شبکه محلی خود بدون اینترنت یا مودم استفاده کنید، اما بدون روتر نمی‌توانید.

تفاوت بین روتر سیمی و بی‌سیم چیست؟

تفاوت بین روتر سیمی و روتر بی‌سیم نوع اتصال هر دستگاه است.‌ روترهای سیمی فقط دارای پورت‌های کابل LAN هستند در حالی که روترهای بی‌سیم (همچنین به عنوان روترهای WiFi شناخته می‌شوند) دارای آنتن و آداپتور بی‌سیم هستند که به دستگاه‌ها امکان اتصال بدون کابل را می‌دهد. این روزها بیشتر روترها و مودم‌ها دارای پورت و آنتن LAN هستند.

همانطور که مشاهده می‌کنید، روتر یک جز بسیار مهم شبکه است. بدون روترها، اتصال بین شبکه‌ها (مانند اینترنت) امکان‌پذیر نیست.

چگونه روترها می‌توانند به کسب و کار شما کمک کنند؟

اشتراک اپلیکیشن‌ها

روترها به کارمندان کمک می‌کنند تا به اپلیکیشن‌ها دسترسی پیدا کنند و بنابراین بهره‌وری را بهبود می‌بخشند به ویژه برای کارکنانی که از راه دور یا خارج از دفاتر اصلی کار می‌کنند.

روترها همچنین می‌توانند خدمات تخصصی مانند VoIP، کنفرانس ویدیویی و شبکه‌های Wi-Fi را فعال کنند.

بالا بردن سرعت دسترسی به اطلاعات

با در اختیار داشتن روتر ها، کسب و کار شما می‌تواند پاسخ به مشتریان را بهبود بخشد و دسترسی راحت‌تر به اطلاعات مشتری را امکان‌پذیر کند. اینها مزایای واقعی در زمانی است که مشتریان خواستار پاسخ سریع به سوالات و همچنین خدمات شخصی هستند. با استفاده از روترها برای ایجاد یک شبکه کسب و کار کوچک سریع و قابل اعتماد، کارمندان بهتر قادر به پاسخگویی سریع و هوشمندانه به نیازهای مشتری هستند.

کاهش هزینه‌های عملیاتی

مشاغل کوچک شما می‌تواند با به اشتراک گذاشتن تجهیزات مانند چاپگرها و سرورها و همچنین خدماتی مانند دسترسی به اینترنت‌، در هزینه‌های شما صرفه‌جویی کند. یک شبکه سریع و قابل اعتماد ساخته شده با روتر ها نیز می تواند با کسب وکار شما رشد کند، بنابراین مجبور نیستید با گسترش کسب و کار بازسازی شبکه و خرید دستگاه‌های جدید را داشته باشید.

بهبود امنیت

در صورت ارائه فایروال‌های داخلی یا فیلتراسیون وب، روترها می‌توانند به شما کمک کنند از داده‌های ارزشمند کسب و کار در برابر حملات محافظت کنید، داده‌های ورودی را بررسی می‌کند و در صورت لزوم آنها را مسدود می‌کند.

فعال کردن اتصالات از راه دور ایمن

روتر ها به مشاغل شما کمک می‌کنند تا به صورت راه دور برای کارمندان سیار که نیاز به برقراری ارتباط با سایر کارمندان یا استفاده از برنامه های کسب و کار دارند، دسترسی امن داشته باشند. این یک سناریو معمول برای بسیاری از مشاغل دارای تیم‌های مجازی و و از راه دور در خانه است که در هر ساعت از شبانه روز نیاز به اشتراک اطلاعات مهم کسب وکار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

آخرین مطالب

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قيمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه
مقایسه ×
بیایید مقایسه کنید! به خرید ادامه دهید