تنوع محصولات
قیمت مناسب
گارانتی مطمئن
سبد خرید

راهنمای خرید سرور و قطعات سرور

Facebook
Twitter
LinkedIn
سبد آی تی | SabadIT | راهنمای خرید سرور و قطعات سرور

انتخاب و خرید سرور برای هر کسب‌وکاری یک تصمیم مهم است و عدم دقت در انتخاب آن موجب کاهش بهره‌وری و زیان مالی می‌شود. در ادامه اطلاعاتی برای کمک به انتخاب سرور مناسب در اختیار شما قرار خواهیم داد. باید توجه داشت که لیست زیر به عنوان راهنمای خرید سرور، یک لیست کلی است و هر کسب‌وکاری نیازهای منحصر به فرد خود را دارد که باید به طور ویژه به آن توجه کند.

سرور جدید و سرور دست دوم

خرید یک سرور جدید و یا سروری که پیش‌تر استفاده شده و تجهیزات آن می‌تواند در راستای اهداف مالی شرکت باشد و یا به آن لطمه وارد کند. حالت دوم در صورتی اتفاق می‌افتد که دستگاه خریداری شده پاسخگوی نیازهای شرکت نباشد. زمان خرید سرور دست دوم به عنوان سرور اصلی یا فایل سرور برای یک شبکه کامپیوتری، از عملکرد مناسب آن اطمینان کسب کنید.

پیشنهاد ما به شما تا زمانی که یک گزینه‌ی مناسب دست دوم پیدا نکردید، تهیه یک سرور اصلی، فایل سرور، سرور شبکه و دیتابیس جدید و نو است. این سرور باید نوآوری‌های سخت افزاری و گارانتی تعمیر و تعویض قطعات را برای زمانی مشخص داشته باشند. اگرچه، سرورهای دیگری مثل پرینت سرور و یا سخت افزارهایی مثل روتر و فایروال می‌تواند دست دوم باشد و در عین حال پاسخگوی نیازهای اکثر شرکت‌ها باشند اما بهتر است برای خرید سرور نهایت دقت را به خرج دهید.

در سرور به دنبال چه ویژگی‌هایی باشیم؟

هنگام خرید سرور، شرکت و متخصصان آن باید موارد زیر را در نظر بگیرند:

کیس و رک

هنگام تهیه کیس یا رک علاوه بر دسترسی مناسب، باید گسترش پذیری را هم در نظر داشت. به تعداد bay‌های درایوها و نوع آن‌ها، 5.25 و 3.5 اینچی، توجه کنید.ا

هارد درایو

میزان فضای دیسکی قابل دستیابی روی سرور از ویژگی‌های مهم آن است؛ به خصوص زمانی که از سرور به عنوان فایل سرور یا سرور شبکه استفاده شود. در هنگام خرید سرور میزان فضای لازم برای سیستم عامل، اپلیکیشن‌ها، ابزارها، صفحات وب، فایل‌ها و تنظیمات کاربران را در نظر داشته باشید. هنگام بررسی هارد درایو، نوع درگاه ارتباطی آن هم مهم است. اکثر سرورهای امروزی از درایوهایی با درگاه‌های SATA و SAS استفاده می‌کنند.

CD-ROM

CD-ROM از فاکتورهای حیاتی یک سرور نیست چرا که اکثر از آنها صرفا جهت نصب نرم افزارهای اضافی بر سرور استفاده می‌شوند.

بکاپ یا پشتیبانی

پشتیبانی برای تمامی شبکه‌ها یکی از مهم‌ترین ملاحظات است. اکثر شرکت‌ها داده‌های بااهمیتی مثل اطلاعات شرکت یا مشتریان دارند که به صورت روزانه پشتیان‌گیری می‌شوند. زمان جست‌وجو برای یک راهکار پشتیبانی موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

 • آیا پشتیبان‌گیری برای سرور فراهم است؟ اگر بله، به چه صورت است؟
 • ظرفیت پشتیبان‌گیری چقدر است؟
 • سرعت پشتیبان‌گیری چقدر است؟ (برای مثال یک بکاپ (Backup) 4 گیگابایتی چقدر به طول می‌انجامد؟)

مموری یا حافظه

مموری همیشه از فاکتورهای مهم هنگام خرید سرور یا هر سیستم کامپیوتری دیگری است. هنگام تهیه سرور، مقدار مموری آن و همچنین امکان ارتقای آن در آینده را تعیین کنید. پیشنهاد می‌شود در کمترین حالت برای یک فایل سرور یا سرور شبکه، 512 مگابایت مموری روی دستگاه باشد.

کارت شبکه

با افزایش تعداد رایانه‌ها در یک خانه با گستره‌ی وسیعی از راهکارهای پیاده‌سازی که گاهی به کارت شبکه نیاز دارند، کارت شبکه به یکی از آیتم‌های مهم خرید رایانه‌ها تبدیل شده است. کارت شبکه به کاربران اجازه‌ی اتصال به سایر رایانه‌ها و تشکیل شبکه‌ای کوچک در خانه و یا محل کار می‌دهد و امکان تبادل داده، به اشتراک گذاری فایل و اتصال به اینترنت و پرینتر و … را فراهم می‌کند.

سیستم عامل

هنگام تنظیم و راه‌اندازی یک سیستم جدید، از همراه بودن سیستم عامل یا نرم افزار شبکه‌سازی با سرور مطمئن شوید. اگر سیستم عامل همراه دستگاه نبود، بررسی کنید که چه سیستم عامل‌های قابل تست روی آن هستند. برای مثال، Novell ،Windows NT ،Window 2000 ،Unix ،Solarise ،Linux ،SCO و …

هنگام راه‌اندازی شبکه‌ای که سیستم عامل روی سرور نصب است، بهتر است مدیران شبکه با سیستم عامل و نحوه‌ی عملکرد آن آشنا باشند و سازگاری آن را با سایر نرم‌افزارها بررسی کنند.

منبع تغذیه

برای شبکه‌ها و سرورهای بزرگ، منبع تغذیه از فاکتورهای مهم در خرید آن‌ها است. هنگام خرید حتما به تعداد منابع تغذیه و ظرفیت هر کدام از آن‌ها توجه کنید. علاوه بر آن، اگر فکر می‌کنید در آینده نیاز به تغییر یا ارتقا منابع تغذیه بر حسب نیازتان دارید، قابلیت ارتقا و یا افزودن منابع تغذیه به سرور را بررسی کنید.

پردازنده

نوع پردازنده و تعداد آن برای خرید سرور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هنگام خرید سرور به موارد زیر در زمینه‌ی پردازنده‌های آن توجه کنید:

 • چه پروسسورهایی در سرور به کار گرفته شده‌اند؟ ( اینتل پنتیوم Intel Pentium ، اینتل زئون Intel Xeon ، دیجیتال یا … )
 • سرور از چند پردازنده پشتیبانی می‌کند؟ 2، 4، 8 یا بیشتر

برند سرور

هنگام خرید از هر کدام از برندهای سرور، داستان‌های خوب و بد می‌شنوید. جدا از خوب یا بد بودن آن‌ها، این داستان‌ها به تجربه کاربران باز می‌گردد. تا به امروز برندهای HPE و Dell EMC شایستگی و اعتبار خود را با تولید سرورهای پرقدرت به اثبات رسانده‌اند. در ادامه لیستی از فاکتورهای مختلف برای انتخاب برند سرور آمده است که به شما در خرید سرور کمک خواهد کرد.

دفترچه راهنما و مدارک

از وجود دفترچه راهنما و مدارک به همراه سرور یا دستگاه‌های شبکه‌سازی اطمینان کسب کنید. در حالی که برخی سخت افزارها مثل روتر یا هاب نیاز چندانی به دفترچه ندارند اما برای مدیران شبکه مهم است که یک سرور دارای مدارکی باشد که به آن‌ها در تنظیم سرور و راه‌اندازی آن کمک کند. این اطلاعات در تنظیم اتصالات و به روز رسانی دستگاه بسیار سودمند خواهند بود.

محل خرید

در این بخش به بررسی چند مسئله می‌پردازیم:

1: محل خرید سرور کجاست؟ اگر سرور از فروشنده‌های محلی خریداری می‌شود، باید در مورد شرایط بازگردانی دستگاه در صورت عدم رضایت و یا ناسازگاری با شبکه و سایر دستگاه‌ها از فروشنده پرس و جو کرد.
اگر سرور را اینترنتی و یا مستقیما از سازنده آن و یا توزیع‌کنندگان خریداری می‌کنید، می‌بایست محل و شرایط بازگردانی در صورت عدم رضایت و ناسازگاری را از فروشنده بپرسید.

2: آیا فروشگاهی که سرور از آن خریداری شده است، سرویس محصول را انجام می‌دهد؟ اگر نه، نزدیک‌ترین محلی که می‌توان سرور را سرویس کرد، کجاست؟

3: اگر سرور مستقیما از سازنده خریداری شده و یا به صورت اینترنتی سفارش داده شده و ارسال می‌گردد، مدت زمان ارسال و رسیدن مرسوله به مقصد شما چقدر است؟ اگر در حین حمل و نقل محصول آسیب دیده باشد چگونه به مسئله رسیدگی می‌شود؟

بازگردانی

اطلاعات لازم را در زمینه استرداد هزینه‌ی پرداختی در صورت بروز هر گونه مشکل کسب کنید. بسیاری از تولید و توزیع‌کنندگان استرداد کامل مبلغ پرداختی را نمی‌پذیرند اما به جای آن برای شما امکان تعویض محصول با محصولی دیگر و کیفیت مشابه را فراهم می‌کنند. بنابراین هنگام خرید از شرایط بازگردانی محصول، استرداد مبلغ و شرایط تعویض آن اطلاعات کسب کنید.

تعمیر و سرویس

تعمیر و سرویس سرور یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که هنگام خرید سرور باید در نظر بگیرید. منظور از سرویس فرآیند تعمیر آن از سوی شرکت در صورت بروز مشکل است. در ادامه مثال‌هایی از ارائه سرویس آمده است:

 • آیا سرویس‌دهی در محل انجام می‌شود؟ این بدان معناست که متخصصان به شما برای جابه‌جایی یا تعمیر قطعات سرور که دچار مشکل شده‌اند، مراجعه می‌کنند.
 • اگر این خدمات در محل انجام می‌شوند، آیا تا پایان زمان گارانتی اعتبار دارند؟
 • در نهایت اگر این سرور و یکی از قطعات آن، برای ادامه‌ی کار کسب‌وکار شما بسیار مهم و حیاتی باشد، این خدمات در چه زمان و با چه سرعتی انجام می‌شود؟ آیا شرکت برای ارائه خدمات در تمام روزهای هفته فعال است؟
 • اگر خدمات در محل انجام نمی‌شود، به چه صورت است؟

پشتیبانی

پشتیبانی سازنده دستگاه یکی از مهم‌ترین آیتم برای شرکت‌ها هنگام خرید سرور است تا در هنگام بروز مشکل بتوانند با یک مرکز پشتیبانی ارتباط بگیرند و مسئله را مطرح کنند. نکاتی که در این زمینه باید در نظر داشت در ادامه آمده است:

 • آیا پشتیبانی به صورت 24 ساعته و در 7 روز هفته در دسترس است؟ اگر نه، زمان ارائه پشتیبانی به چه صورت است؟
 • پشتیبانی با چه راه‌هایی انجام می‌شود؟ تلفن؟ ایمیل؟ وب و یا چت؟

ارتقا

در حالی که به امکان ارتقا در هنگام خرید سرور توجه درخور نمی‌شود، اما ارتقاپذیری یکی از مهم‌ترین معیارهای خرید سرور است. هنگام خرید سرور به موارد زیر درباره‌ی ارتقاپذیری توجه کنید:

 • چه اجزایی در سرور امکان ارتقا دارند؟ RAM؟ CPU؟ GPU؟ SSD؟ اگر ارتقا قابل انجام است، میزان ارتقاپذیری هر کدام از اجزا چقدر است و آیا به این مسئله در دفترچه راهنما اشاره شده است؟
 • آیا سرور دارای سخت افزار on-board مثل on-board Network یا SCSI است؟ اگر بله، آیا می‌توان آن‌ها را با کابل اتصال یا CMOS غیرفعال کرد؟ این سؤالی مهم است چرا که ممکن است سرور هنگام افزودن دستگاه جدید از دسترس خارج شود. اگر با این روش درست کار نکند میتواند در آینده سبب بروز مشکلاتی شود. اطمینان حاصل کنید که می‌توان آن‌ها را غیر فعال کرد و همچنین دستگاه قابلیت حذف غیرفعال شدن خودکار را داشته باشد.

گارانتی

و در نهایت بررسی کنید که گارانتی ارائه شده توسط سازنده به چه صورت است؟ اعتبار آن چه مدت است و آیا گارانتی هر دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری سرور را پوشش می‌دهد؟

شما برای خرید سرور مورد نیاز خود می‌توانید به سبد آی‌تی اعتماد و با متخصصان ما تماس حاصل کنید. ما شما را در انتخاب، خرید و راه‌اندازی سرور مناسب کسب‌وکارتان یاری خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

آخرین مطالب

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه
مقایسه ×
بیایید مقایسه کنید! به خرید ادامه دهید