تنوع محصولات
قیمت مناسب
گارانتی مطمئن
سبد خرید

دمای هارد دیسک چقدر اهمیت دارد؟

Facebook
Twitter
LinkedIn

دما یکی از بزرگترین عواملی است که بر طول عمر هارد دیسک تأثیر می‌گذارد. در طول سال‌ها، مطالعات متعددی در مورد مقایسه میزان خرابی دیسک با دمای کار انجام شده است. اکثر این مطالعات نشان داده‌اند که با افزایش دمای کار دیسک، احتمال خرابی آن نیز افزایش می‌یابد. این لزوماً به این معنا نیست که دیسکی که داغ است در معرض خطر قریب‌الوقوع خرابی است، اما کار مداوم در دمای بالا می‌تواند طول عمر دیسک را کوتاه کند.

هارد دیسک چقدر می‌تواند گرم شود؟

محدوده دمای کارکرد امن دیسک بسته به سازنده و نوع دیسک متفاوت است. به طور کلی، اکثر هارد دیسک‌ها می‌توانند با خیال راحت در محدوده 5 درجه تا 50 درجه سانتیگراد (41 درجه تا 122 درجه فارنهایت) کار کنند. البته، محدوده دمای عملیاتی واقعی بر اساس مارک و مدل دیسک متفاوت است. به عنوان مثال، برخی از درایوهای Seagate می‌توانند دمای حداکثر 60 درجه سانتیگراد (140 درجه فارنهایت) را تحمل کنند.

در نظر گرفتن درجه حرارت دیسک‌های حالت جامد نیز مهم است. اگرچه این دیسک‌ها قطعات متحرک ندارند، اما هنوز هم می‌توانند مقدار قابل توجهی گرما از خود خارج کنند. SSD های NVMe و SATA اغلب می‌توانند در محدوده 0 تا 70 درجه سانتیگراد (32 تا 158 درجه فارنهایت) کار کنند.

نظارت بر دمای دیسک

از آنجا که گرمای بیش از حد می‌تواند منجر به خرابی دیسک شود، کنترل دمای دیسک‌هایی که استفاده می‌کنید مهم است. به عنوان مثال، اگر به شکل نگاه کنید، می‌بینید که دیسک 12 در حال حاضر در دمای 46 درجه سانتیگراد / 114 درجه فارنهایت کار می‌کند، یعنی در محدوده دمای کارخانه سازنده اعلام شده

. آرایه‌های ذخیره‌سازی نیز به طور کلی دارای مکانیزم هشدار هستند که می‌تواند در صورت داغ شدن بیش از حد هارد دیسک به شما اطلاع دهد. همانطور که در شکل مشاهده می‌کنید، این آرایه ذخیره سازی می‌تواند اعلان‌ها را از طریق ایمیل، پیام کوتاه SMS یا ارسال کند. با این حال، نمی‌توانید فرض کنید که آرایه ذخیره‌سازی به طور خودکار اعلان‌های مربوط به درجه حرارت بالا را ارسال می‌کند. به طور معمول، شما باید نوع اعلان‌هایی را که می‌خواهید دریافت کنید مشخص کنید. به عنوان مثال، آرایه نشان داده شده در شکل می‌تواند اعلان‌های مربوط به هشدارها و به روزرسانی سیستم عامل را ارسال کند. با این حال، برخی از آرایه‌های ذخیره‌سازی از نظر پیکربندی اعلان ها از جزئیات بسیار بیشتری پشتیبانی می‌کنند.

یکی دیگر از بهترین اقدامات در مورد نظارت بر دمای آرایه های ذخیره‌سازی این است که به طور دوره‌ای سخت‌افزار ذخیره‌سازی خود را با استفاده از یک دوربین تصویربرداری حرارتی بررسی کنید. قیمت این دوربین ها بسیار پایین آمده است، برخی از مدل‌ها کمتر از هزار دلار قیمت دارند. می‌توانید از یک دوربین تصویربرداری حرارتی برای ایجاد یک خط پایه دما از آرایه‌های ذخیره‌سازی خود استفاده کنید. اگرچه استفاده از دوربین تصویربرداری حرارتی دمای کلی یک آرایه ذخیره‌سازی را به شما نشان می‌دهد، اما این تکنیک دمای دیسک‌های درون آرایه را به شما نمی‌دهد. دلیل این امر این است که دیسک‌ها در داخل آرایه، خارج از دسترس دوربین قرار دارند. با این وجود، دوربین تصویربرداری حرارتی می‌تواند به شما کمک کند بفهمید که کدامیک از دیسک‌های شما داغ هستند. در شکل، می توانید (با رنگ سفید در مرکز) ببینید که دیسک در قسمت بالای سمت چپ درایو گرمتر از سایر دیسک‌های آرایه است.

اگر دیسک‌های داغ در حال اجرا هستند می‌شود؟

بنابراین اگر متوجه شدید که دیسک‌های درون یک آرایه داغ هستند، چه باید بکنید؟ مهم است که به طور دوره‌ای سخت‌افزار ذخیره‌سازی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که دریچه‌ها با گرد و غبار مسدود نشده‌اند و فن‌ها همه به درستی کار می‌کنند. در واقع، ردیابی منظم دمای هارد دیسک و دمای دیسک حالت جامد می‌تواند به جلوگیری از خرابی دیسک و پیامدهای خرابی دیسک کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

آخرین مطالب

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قيمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه
مقایسه ×
بیایید مقایسه کنید! به خرید ادامه دهید