تنوع محصولات
قیمت مناسب
گارانتی مطمئن
سبد خرید

آیا می دانید ذخیره سازی ابری چیست؟

Facebook
Twitter
LinkedIn
ذخیره سازی ابری

ذخیره سازی ابری امکانی را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید داده ها و فایل ها را در مکانی خارج از سایت که از طریق اینترنت عمومی یا اتصال شبکه اختصاصی خصوصی به آن دسترسی دارید، ذخیره کنید. داده های ذخیره شده در خارج از سایت توسط یک ارائه دهنده ابر شخص ثالث اداره می‌شود. این ارائه دهنده سرورها و زیرساخت‌های مربوطه را میزبانی، ایمن سازی، مدیریت و نگهداری می‌کند و اطمینان می‌دهد هر زمان که نیاز به داده‌ها داشته باشید به آنها دسترسی خواهید داشت.

فضای ذخیره سازی ابری برای ذخیره سازی فایل ها در فضای داخلی شرکت یا شبکه های ذخیره سازی گزینه‌ای مقرون به صرفه و مقیاس پذیر ارائه می‌دهد. سازمان‌ها شبکه های ذخیره سازی (SAN) را برای بایگانی داده ها و فایل ها ‌ به طور سنتی استفاده می‌کردند با این حال نگهداری SAN گران است، زیرا با رشد داده های ذخیره شده، شرکت‌ها باید فضای خود را گسترش دهند.

خدمات ذخیره سازی ابری انعطاف پذیری زیادی دارند، به این  معنا که می‌توانید با افزایش حجم داده ها، ظرفیت را مقیاس بندی کنید یا در صورت لزوم ظرفیت را کم کنید. اگر داده ها را در یک فضای ابری ذخیره کنید، می‌توانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. به این دلیل که شما فقط دقیقاً برای ظرفیتی که استفاده می‌کنید پرداخت می‌کنید. شاید هزینه های شما با گذشت زمان افزایش یابد تا بتوانید حجم بیشتری از داده ها را ذخیره کنید، اما مجبور نیستید شبکه‌های ذخیره سازی را نیز گسترش دهید.

ذخیره سازی ابری چگونه کار می کند؟

فضای ذخیره سازی ابری از سرورها،  برای ذخیره داده استفاده می‌کند. بیشتر سرورها ماشین های مجازی می‌باشند که در یک سرور فیزیکی میزبانی می‌شوند. با افزایش نیاز به فضای ذخیره سازی، ارائه دهنده سرورهای مجازی جدیدی را برای پاسخگویی به تقاضا فراهم می‌کند.

در حال کلی برای اتصال به فضای ذخیره سازی ابری شما می‌توانید از طریق اینترنت یا از طریق یک اتصال خصوصی اختصاصی، با استفاده از یک پورتال وب، وب سایت یا اپ تلفن همراه استفاده کنید.

فضای ذخیره سازی ابر در سه حالت ابر خصوصی، عمومی و ترکیبی موجود است:

ابر ذخیره سازی عمومی: شما در این مدل بوسیله اینترنت به یک فضای ذخیره سازی وصل می شوید که توسط یک ارائه دهنده ابر ارائه می‌شود و توسط شرکت های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابر ذخیره سازی خصوصی: تنظیمات ذخیره سازی ابر خصوصی خدمات ابر عمومی را برای شما فراهم می‌کند اما آنها در شبکه شما قرار می‌گیرند و از یک سرور فیزیکی در ایجاد سرورهای مجازی برای افزایش ظرفیت استفاده می کنند. می توانید کنترل کامل یک ابر خصوصی را در دست بگیرید.

ابر ذخیره سازی ترکیبی: این مدل ترکیب دو ابر خصوصی و عمومی است. برای سازمان‌های این امکان را فراهم می‌کند که به عنوان نمونه داده های تنظیم شده که مستلزم بایگانی دقیق و نیاز به تکثیر دارند را در یک فضای ابری خصوصی ذخیره کنند، در حالی که داده هایی با حساسیت کمتر (مانند ایمیل که حاوی اسرار کسب وکار نیست) را در ابر عمومی ذخیره کنند. برخی از سازمان‌ها از ابرهای ترکیبی برای تکمیل شبکه های ذخیره سازی داخلی خود با ذخیره سازی ابر عمومی استفاده می‌کنند.

مزایای ذخیره سازی ابری

مدیریت خارج از سایت: ارائه دهنده خدمات ابری شما مسئولیت حفاظت از داده های ذخیره شده را بر عهده دارد. که باعث می شود شما از وظایفی مانند تهیه، نصب، اداره و نگهداری راحت شوید. به همین دلیل، کارمندان شما می توانند روی اولویت های دیگر تمرکز کنند.

اجرای سریع: سرویس ابری تنظیم و افزودن قابلیت ذخیره سازی را سرعت می‌بخشد. با ذخیره سازی ابری، بسته به میزان ظرفیت، می‌توانید خدمات ارائه دهید و ظرف چند ساعت یا چند روز از آن استفاده کنید.

مقرون به صرفه: به دلیل این که شما به ازای استفاده پرداخت می کنید مقرون به صرفه هستند.

مقیاس پذیری: یکی از محدودیت های ذخیره سازی محدودیت رشد است. با ذخیره سازی ابری، می توانید تا آنجا که نیاز دارید مقیاس بندی کنید. ظرفیت عملا نامحدود است.

تداوم کسب و کار: ذخیره داده ها در خارج از سایت از تداوم کسب و کار در شرایطی مانند بلایای طبیعی پشتیبانی می‌کند.

معایب ذخیره سازی ابری

امنیت: نگرانی‌های امنیتی در این نوع سرویس ها معمول‌ترین نگرانی است. ارائه‌دهندگان فضای ذخیره سازی ابری سعی می‌کنند زیرساخت های خود را با استفاده از فن‌آوری‌ها و روش‌های به روز تأمین کنند، اما گاهی اوقات نقض رخ داده و باعث ناراحتی کاربران می‌شود.

کنترل مدریتی: امکان مشاهده داده ها، دسترسی به آنها و انتقال آنها از نگرانی‌های مشترک در مورد منابع ابری است. استفاده از سرویس ابر عمومی می‌تواند شما را از تعمیر و نگهداری و مدیریت راحت کند اما همچنین می‌تواند کنترل شما بر داده ها را نیز محدود کند.

تأخیر: انتقال داده ها به ابر به دلیل ازدحام ترافیک به خصوص مواقعی که از اتصالات مشترک اینترنت عمومی استفاده می کنید تاخیر دارد.

سه نوع اصلی ذخیره سازی ابر وجود دارد: بلوک، فایل و شی. هر کدام با مزایای خود را دارند:

ذخیره سازی بلوک: به طور سنتی این ذخیره سازی در SAN مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مدل ذخیره سازی، داده ها در قسمتی به نام بلوک قرار می‌گیرند. ذخیره سازی بلوک عملکرد بهتری را از طریق شبکه ارائه می‌دهد تاخیر IO کم است و برای پایگاه داده‌ها و اپ‌های بزرگ مناسب است.

ذخیره سازی فایل:

روش ذخیره سازی فایل داده ها را در ساختار سلسله مراتبی و ساختار پوشه‌ای ذخیره می‌کند، داده ها فرمت خود را حفظ می‌کنند، چه در سیستم ذخیره سازی و چه در کلاینت محل. فضای ذخیره سازی فایل معمولاً برای پلتفرم‌های توسعه، دایرکتوری های خانگی و ویدئو، صدا و سایر فایل ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ذخیره سازی شی: ذخیره سازی شی با ذخیره پرونده بلوک و پرونده تفاوت دارد به این دلیل که داده ها را به عنوان اشیا مدیریت می‌کند. هر شی شامل داده های موجود در یک فایل، فراداده مربوط به آن و یک شناسه است. داده ها در قالبی ذخیره می‌شوند که امکان شخصی سازی فراداده و تجزیه و تحلیل داده ها را آسان‌تر می‌کند. اشیا در مخازنی  نگهداری می‌شوند که مقیاس پذیری تقریباً نامحدودی ارائه می‌دهند. از آنجا که سلسله مراتب بایگانی وجود ندارد و فراداده ها قابل تنظیم هستند، ذخیره سازی شی به شما امکان می‌دهد منابع ذخیره سازی را به روشی مقرون به صرفه بهینه کنید.

ذخیره سازی ابری

فضای ذخیره سازی ابر برای مشاغل

خدمات مختلف ذخیره سازی ابری تقریباً برای هر نوع کسب وکاری در دسترس می‌باشد، اگر صاحب مشاغل هستید، فضای ذخیره سازی ابری می‌تواند گزینه خوبی باشد  اگر منابع یا مهارت لازم برای مدیریت فضای ذخیره سازی خود را ندارید. با این سرویس می‌توانید پیش‌بینی هزینه‌های ذخیره سازی و برنامه‌ریزی بودجه انجام دهید. اگر صاحب کسب وکار بزرگتری هستید باید ارائه دهندگانی کار کنید که امکان ذخیره سازی صدها گیگ داده شما را داشته باشد.

امنیت

امنیت ذخیره سازی ابر به ویژه اگر سازمان شما اطلاعات حساس مانند اطلاعات کارت اعتباری و سوابق پزشکی استفاده کند یک نگرانی جدی است. باید مطمئن باشید داده های شما با به روزترین روش‌های موجود در برابر تهدیدات سایبری محافظت می‌شود. راه‌حل‌های امنیتی لایه‌ای نیاز دارید که شامل حفاظت از نقطه پایانی، فیلتر کردن محتوا و ایمیل و تجزیه و تحلیل تهدیدات و همچنین بهترین روش‌هایی باشد که شامل به روزرسان‌های منظم باشد. به سیاست‌های دسترسی و احراز هویت کاملاً مشخصی نیاز دارید. ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی ابری اقدامات اساسی امنیتی را ارائه می‌دهند که شامل کنترل دسترسی، تأیید اعتبار کاربر و رمزگذاری داده ها است. زمانی که داده های شما شامل فایل‌های محرمانه کسب و کار، سوابق پرسنل و مالکیت معنوی باشد امنیت مهم‌تر است. شرکت‌ها می‌توانند با رمزگذاری داده ها موقع انتقال و استفاده از اتصالات اختصاصی (به جای اینترنت عمومی) برای ارتباط با ارائه دهنده ذخیره سازی ابر، خطرات را به کمترین حالت برسانند.

بکاپ

پشتیبان گیری از اطلاعات به اندازه امنیت حائز اهمیت است.  داده ها ممکن است به دلیل مختلف مانند حمله سایبری، بلایای طبیعی یا خطاهای انسانی از بین بروند، مشاغل باید از داده های خود پشتیبان تهیه کنند تا از ایجاد وقفه در کسب وکار جلوگیری شود. خدمات پشتیبان گیری و بازیابی داده ها از ابتدا بسیار مورد توجه بوده است. پشتیبان گیری ابری مزایایی مانند مقرون به صرفه بودن، مقیاس پذیری و دسترسی آسان را دارد. یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های پشتیبان گیری ابری، اتوماسیون است. پشتیبان‌گیری امکان بازگرداندن اطلاعات را در صورت از دست رفتن داده ها برای شما فراهم می‌کند.

سرور

سرورهای ذخیره سازی ابری سرورهای مجازی می باشند، سرورهای تعریف شده توسط نرم افزار که مانند سرورهای فیزیکی عمل می‌کنند. یک سرور فیزیکی می‌تواند چندین سرور مجازی را میزبانی کند، در سرور مجازی ارائه خدمات به مشتریان راحتر است. استفاده از سرورهای مجازی کارایی را افزایش می‌دهد. در سرورهای فیزیکی مقداری از قدرت پردازش آنها تلف می شود.

منبع باز

اگر مهارت لازم برای ساخت سرورهای ابری مجازی را دارید فضای ذخیره سازی ابر منبع آزاد معمولاً با لینوکس و سایر سیستم عامل های منبع باز مرتبط است که گزینه ساخت سرور ذخیره سازی را فراهم می‌کنند. این روش مزایایی مانند کنترل وظایف اداری و امنیت را دارد. مقرون به صرفه بودن نیز یک امتیاز مثبت دیگر است. ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی مبتنی بر فضای ابری ظرفیت نامحدودی به شما می‌دهند که قیمت آن بسیار زیاد است. هرچه از ظرفیت ذخیره سازی بیشتری استفاده کنید، قیمت بالاتر می‌رود.

ارائه دهندگان مختلف فضای ذخیره سازی ابر منبع باز سطوح مختلفی از عملکرد را فراهم می‌کنند، بنابراین باید قبل از تصمیم گیری در مورد استفاده از سرویس، ویژگی‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. برخی از توابع موجود در سرویس های ذخیره سازی ابر منبع باز شامل موارد زیر است:

همگام سازی فایل ها بین دستگاه ها در چندین مکان

احراز هویت دو عاملی

ابزارهای حسابرسی

رمزگذاری انتقال داده

اشتراک گذاری محافظت شده با رمز عبور

قیمت

ذخیره سازی ابری با حذف زیرساخت های ذخیره سازی داخلی کمک می‌کند تا هزینه‌های خود را کاهش بدهید. اما مدل قیمت متفاوت است، برخی از ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی ابری هزینه ماهانه هر گیگابایت را دریافت می‌کنند برخی دیگر براساس ظرفیت ذخیره شده هزینه دریافت می‌کنند. هزینه‌ها بسیار متفاوت است. ارائه دهندگان ممکن است هزینه اضافی را با هزینه اصلی ذخیره سازی و انتقال داده دریافت کنند. برای مثال، برای ایجاد تغییرات یا حذف یا انتقال داده ها از یک مکان به مکان دیگر، ممکن است هزینه اضافی را متحمل شوید. هرچه بیشتر از این اقدامات به صورت ماهانه انجام دهید، هزینه های بالاتری نیز خواهید داشت.

سرویس های ذخیره سازی ابر برای سرویس های مختلف در دسترس هستند می توانید ایمیل‌ها و گذرواژه‌ها را در فضای ابری ذخیره کنید و همچنین فایل‌هایی مانند صفحه گسترده و اسناد Word را برای به اشتراک گذاری و همکاری با کاربران دیگر ذخیره کنید. قابلیت کار با هم را برای کاربران آسان‌تر می‌کند. مدیریت و همگام سازی فایل ارائه می‌دهند. از طریق سرویس های ذخیره سازی ابری می‌توانید قابلیت مدیریت فایل را بدست آورید. می‌توانید اسناد، صفحات گسترده و سایر فایل‌ها را به دلخواه خود سازماندهی کنید، سرویس های ابری می‌توانند فایل‌های رسانه‌ای مانند فیلم و صدا و همچنین حجم زیادی از سوابق پایگاه داده را مدیریت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

آخرین مطالب

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
  • تصویر
  • شناسۀ محصول
  • امتیاز
  • قيمت
  • موجودی
  • دسترسی
  • وزن
  • اندازه
  • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه
مقایسه ×
بیایید مقایسه کنید! به خرید ادامه دهید